Jakie są równoważne materiały japońskiej stali 440C?
Zostaw wiadomość
Jeśli pozyskujesz japońską stal nierdzewną 440C na łożyska precyzyjne, ostrza noży, elementy zaworów lub odporne na zużycie części przemysłowe, najbardziej bezpośrednim oznaczeniem, którego należy szukać, jest SUS440C zgodnie z japońskimi normami przemysłowymi (JIS). Jej najbliższe, powszechnie przywoływane odpowiedniki międzynarodowe to AISI 440C w Stanach Zjednoczonych, UNS S44004 i EN 1.4125 / X105CrMo17 w Europie. Chiński gatunek 108Cr17 jest również powszechnie wymieniany jako odpowiedni gatunek, chociaż dokładna równoważność musi zostać zweryfikowana w odniesieniu do obowiązującej chińskiej normy.
Co to jest japońska stal 440C?
440C to martenzytyczna stal nierdzewna o wysokiej zawartości węgla, zaprojektowana w celu osiągnięcia wysokiej twardości i odporności na zużycie po odpowiedniej obróbce cieplnej. Jego nominalny skład chemiczny zawiera około 0,95–1,20% węgla i 16–18% chromu, występuje także molibden. Te cechy sprawiają, że nadaje się do elementów wymagających twardej powierzchni i umiarkowanej odporności na korozję.
Jakie są równoważne materiały japońskiej stali 440C?
| Chiny GB | Chiny Tajwan ISC | OUN | Japonia JIS | Koreański K.S | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN/NF | PL | Stopień numeryczny |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | ST 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Czy 9Cr18Mo może zastąpić stal nierdzewną 440C?
Tak. W większości zastosowań przemysłowych 9Cr18Mo może być stosowany jako substytut 440C. Zgodnie z chińską normą GB/T 1220, 9Cr18Mo jest ogólnie uważany za odpowiednik stali nierdzewnej 440C.
Ważna różnica: Chińska norma określa zawartość molibdenu (Mo) na poziomie 0,60–0,80% (włącznie z dolną granicą), podczas gdy norma ASTM (Amerykańskie Towarzystwo ds. Badań i Materiałów) dla 440C określa zawartość molibdenu w zakresie 0–0,75% bez określonej dolnej granicy. W rezultacie 9Cr18Mo produkowany w Chinach może mieć nieco wyższą zawartość molibdenu niż niektóre partie 440C, co może mieć wpływ na jego odporność na zużycie i korozję.
Skład chemiczny: SUS440C vs. AISI 440C vs. EN 1.4125
| Pierwiastek (% wag.) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | GOST 95Kh18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Si | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejszy lub równy 0,80 |
| Mn | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejsza lub równa 1,00 | Mniejszy lub równy 0,80 |
| P | Mniejsza lub równa 0,040 | Mniejsza lub równa 0,040 | Mniejsza lub równa 0,040 | Mniejsza lub równa 0,035 | Mniejsza lub równa 0,030 |
| S | Mniejsza lub równa 0,030 | Mniejsza lub równa 0,030 | Mniejsza lub równa 0,030 | Mniejsza lub równa 0,030 | Mniejsza lub równa 0,030 |
| Kr | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| Pon | 0.00 – 0.75 | Mniejsza lub równa 0,75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | Mniejsza lub równa 1,00 (opc.) | Mniejsza lub równa 0,60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Typowy stan dostawy i właściwości mechaniczne
|
Stan dostawy |
Właściwości mechaniczne próbek poddanych obróbce cieplnej |
||||||
|
Rp0,2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Stan wyżarzany (800 stopni - 920 stopni, schładzaj powoli) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Mniejsze lub równe 269 |
/ |
|
Q+T(1010 stopni -1070 stopni, olej; 100 stopni -180 stopni, szybko schładzać) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Większe lub równe 58 |
|
Dostępne są produkty wyprodukowane według innych specyfikacji lub uzgodnień technicznych (w razie potrzeby). |
|||||||
Właściwości fizyczne AISI 440C
| Temperatura topnienia (stopień) | Ciepło właściwe kJ/(kg·K) 0~100 stopni | Przewodność cieplna W/(m·K) | Współczynnik rozszerzalności liniowej 10⁻⁶/K | Rezystywność Ω·mm²/m przy 20 stopniach | Moduł sprężystości kN/mm² przy 20 stopniach | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 stopni | 500 stopni | 0 ~ 100 stopni | 0 ~ 500 stopni | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Zastosowania prętów ze stali nierdzewnej 440C
Łożyska i elementy łożysk: Elementy toczne, pierścienie łożysk i precyzyjne powierzchnie odporne na zużycie.
Narzędzia skrawające i ostrza: Komponenty wymagające dużej twardości i doskonałego trzymania krawędzi tnącej.
Maszyny przemysłowe: części odporne na zużycie, precyzyjne wały i różne elementy mechaniczne.
Zawory i sprzęt do kontroli płynów: Gniazda zaworów, dysze i inne elementy wymagające dużej odporności na zużycie.
Przyrządy precyzyjne: Komponenty o rygorystycznych wymaganiach dotyczących dokładności wymiarowej i twardości powierzchni.




Typowe formy produktów i standardy dostaw dla SUS440C
Okrągłe pręty:
Pręty szlifowane bezkłowo (z tolerancjami h7, h8 lub h9), zwykle używane do precyzyjnych wałów i miniaturowych pierścieni łożyskowych.
Pręty walcowane na gorąco/łuszczone, stosowane do kucia lub obróbki dużych elementów.
Płaskowniki/płyty:
Precyzyjnie walcowane na zimno, wyżarzane cienkie paski (powszechnie stosowane do ostrzy tłoczących).
Płyty kute wycinane piłą (stosowane do produkcji mechanicznych bloków zaworowych i odpornych na zużycie szyn prowadzących).
Stan dostawy: Dostarczany standardowo w stanie wyżarzonym sferoidalnie (zmiękczonym), o twardości Brinella (HBW) mniejszej lub równej 269.



Jeśli obecnie pozyskujesz ten materiał lub planujesz serię produkcyjną, mogę pomóc Ci zlokalizować określone tolerancje wymiarowe lub doradzić w zakresie etapów ogrzewania niezbędnych do osiągnięcia pełnego potencjału HRC bez pękania stali. Na jakim konkretnym zastosowaniu komponentu lub procesie produkcyjnym się skupiasz?
Często zadawane pytania
Czy stal nierdzewna 440C może osiągnąć 60 HRC?
Tak. Około 58–60 HRC to typowy zakres docelowy dla odpowiednio hartowanego 440C. Osiągalna twardość zależy od jakości materiału, wielkości przekroju i warunków obróbki cieplnej, dlatego w specyfikacji zakupu należy podać wymaganą wartość i metodę badania.
Czy SUS440C nadaje się do zastosowań w wodzie morskiej?
Nie automatycznie. Chociaż SUS440C zawiera 16–18% chromu, jego wysokowęglowa struktura martenzytyczna nie czyni go odpornym na wżery wywołane chlorkami lub inną korozję. W przypadku długotrwałego narażenia na działanie wody morskiej należy ocenić środowisko i rozważyć zastosowanie bardziej odpowiednich materiałów odpornych na korozję.
O jakie dokumenty powinienem poprosić przy zakupie stali równoważnej 440C?
Poproś o certyfikat testu materiałowego z analizą chemiczną i identyfikowalnością liczby cieplnej. Uwzględnij badanie twardości, kontrolę wymiarową oraz wszelkie dodatkowe badania lub kontrolę strony trzeciej wymagane na podstawie rysunku komponentu lub specyfikacji zakupu.







