Strona główna - Wiedza - Szczegóły

254SMO kontra Super Duplex 2507: przegląd kluczowych różnic

Szukasz stali nierdzewnej 254SMO lub Super Duplex 2507? Kiedy inżynierowie i kierownicy ds. zaopatrzenia poszukują rur ze stali nierdzewnej 254SMO (UNS S31254) lub Super Duplex 2507 (UNS S32750), zazwyczaj wymagają materiału zapewniającego długoterminową niezawodność w środowiskach silnie korozyjnych – w warunkach, w których standardowe stale nierdzewne, takie jak 304 i 316L, często zawodzą.


Zarówno 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547), jak i Super Duplex 2507 (UNS S32750 / EN 1.4410) są uważane za najwyższej jakości stale nierdzewne odporne na korozję. Właściwy wybór materiału zależy od wymagań projektu, w tym środowiska korozyjnego, ciśnienia znamionowego, potrzeb w zakresie redukcji masy, specyfikacji spawania i temperatur roboczych.

 

ASTM A312 254SMO Stainless Steel Pipe

Co to jest rura ze stali nierdzewnej ASTM A312 254SMO?

Rura ze stali nierdzewnej ASTM A312 254SMO oznacza rurę ze stali nierdzewnej superaustenitycznej (UNS S31254 / EN 1.4547), która jest zgodna z normą ASTM A312 (obejmującą zarówno rury bez szwu, jak i rury spawane). Charakteryzuje się liczbą równoważną odporności wżerowej (PREN) przekraczającą 42 i zapewnia doskonałą odporność na wżery chlorkowe, korozję szczelinową i pękanie korozyjne naprężeniowe. Jest szeroko stosowany w takich zastosowaniach, jak odsalanie wody morskiej, platformy przybrzeżne, produkcja chemiczna, systemy odsiarczania gazów spalinowych (FGD) i morskie wymienniki ciepła.

Co to jest rura ze stali nierdzewnej ASTM A790 UNS S32750?

Rura ze stali nierdzewnej ASTM A790 UNS S32750 to produkt ze stali nierdzewnej super duplex (Super Duplex 2507) przeznaczony do środowisk wysokociśnieniowych i silnie korozyjnych. Jego skład chemiczny obejmuje około 25% chromu (Cr), 7% niklu (Ni), 3–4% molibdenu (Mo) i 0,24–0,32% azotu (N). Charakteryzuje się dwufazową mikrostrukturą składającą się z około 50% ferrytu i 50% austenitu. Materiał ma wartość PREN przekraczającą 40 i granicę plastyczności zwykle większą niż 550 MPa, dzięki czemu nadaje się do zastosowań takich jak morskie złoża ropy i gazu, rurociągi podmorskie, zakłady chemiczne i systemy wody morskiej.

ASTM A790 UNS S32750 Stainless Steel Pipe
254 SMO And Super Duplex 2507

Jaka jest główna różnica między 254 SMO a Super Duplex 2507?

Podstawową różnicą jest mikrostruktura: 254 SMO to w pełni austenityczna stal nierdzewna 6Mo (20% Cr, 18% Ni, 6,1% Mo), podczas gdy Super Duplex 2507 to gatunek duplex zawierający około 50% austenitu i 50% ferrytu (25% Cr, 7% Ni, 3,5% Mo). Daje to stopowi 2507 o około 83% wyższą granicę plastyczności (550 MPa w porównaniu z 300 MPa), doskonałą odporność na korozję naprężeniową chlorkową i właściwości magnetyczne.. 254 SMO jest niemagnetyczny, ma wyższą zawartość molibdenu i miedzi, co zapewnia lepszą odporność na szczeliny i kwasy redukujące, a także jest ogólnie łatwiejszy do spawania i formowania.

254SMO kontra Super Duplex 2507: skład chemiczny

Element 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
C Mniejszy lub równy 0,020 Mniejsza lub równa 0,030
Kr 19.5 – 20.5 24.0 – 26.0
Ni 17.5 – 18.5 6.0 – 8.0
Pon 6.0 – 7.0 3.0 – 5.0
N 0.18 – 0.25 0.24 – 0.32
Cu 0.5 – 1.0 Mniejsza lub równa 0,5
Mn Mniejsza lub równa 1,00 Mniejszy lub równy 1,20
Si Mniejsza lub równa 0,70 Mniejsza lub równa 0,80
Fe Bal. (~53%) Bal. (~60%)
Ferryt < 2% 35 – 55%

 

254SMO vs. Super Duplex 2507: Właściwości mechaniczne (temperatura pokojowa, stan wyżarzony)

2507 zapewnia około 1,8 razy wyższą granicę plastyczności niż 254SMO. W wysokociśnieniowych cienkościennych instalacjach rurowych lub zastosowaniach konstrukcyjnych 2507 może osiągnąć tę samą wartość ciśnienia przy zmniejszonej grubości ścianki, co skutkuje niższym zużyciem materiału i oszczędnością masy.

Nieruchomość 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
Wytrzymałość na rozciąganie, Rm (MPa) Większe lub równe 655 (typ. 700) Większe lub równe 800 (typ. 850)
Granica plastyczności, Rp0,2 (MPa) Większe lub równe 310 (typ. 340) Większe lub równe 550 (typ. 600)
Wydłużenie, A (%) Większe lub równe 35 (typ. 40) Większe lub równe 25 (typ. 30)
Twardość, HBW (maks.) Mniejsze lub równe 223 Mniejsze lub równe 310
ASME B31.3 Dopuszczalne naprężenie (200 stopni F) 16,000 psi 17,000 psi
Maksymalna temperatura projektowa ASME 700 stopni F (371 stopni) 600 stopni F (316 stopni)

 

254SMO kontra Super Duplex 2507: Właściwości fizyczne

W przypadku zastosowań z cyklicznymi zmianami temperatury, takich jak wymienniki ciepła, rurociągi parowe i urządzenia do procesów cieplnych, 2507 ma współczynnik rozszerzalności cieplnej około 70% 254SMO, co skutkuje niższym naprężeniem termicznym podczas cykli ogrzewania i chłodzenia. Zapewnia to korzyści dla połączeń kołnierzowych, złączy spawanych i stabilności wymiarowej.

Nieruchomość 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
Gęstość (g/cm3) 8.0 7.8
Zakres topnienia (stopień) 1320 – 1390 1370 – 1410
Moduł sprężystości (GPa) 195 200
Przewodność cieplna w temperaturze 20 stopni (W/m·K) 14 15 – 16
Rozszerzalność cieplna, 20–100 stopni (×10⁻⁶/stopień) 16.5 11 – 13
Rezystywność elektryczna przy 20 stopniach (µΩ·m) 0.85 0.80
Właściwości magnetyczne Niemagnetyczne Lekko magnetyczny (μ ~ 33)

 

254SMO kontra Super Duplex 2507: Odporność na korozję

Rodzaj korozji/środowisko 254 SMO Superdupleks 2507 Notatki
Odporność na wżery (PREn) Większy lub równy 42,5 > 40 Oba powyżej progu wody morskiej PREn 40
Krytyczna temperatura wżerów (ASTM G48 A, min.) Większy lub równy 50 stopni Większy lub równy 50 stopni Równoważne minimum; typowe wartości 60–85 stopni dla 254 SMO i 55–70 stopni dla 2507
Krytyczna temperatura szczeliny (ASTM G48 D, min.) Większy lub równy 25 stopni Większy lub równy 35 stopni 2507 ma przewagę w ciasnych szczelinach

254SMO Vs. Super Duplex 2507:Corrosion Resistance

 

254SMO vs. Super Duplex 2507: Możliwość pracy w temperaturach

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pomiędzy 254SMO a 2507:
Generalnie preferowane są temperatury pracy powyżej 300 stopni → 254SMO (2507 może ulegać wytrącaniu w fazie sigma, co prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości i odporności na korozję).
Preferowane są temperatury pracy poniżej -50 stopni → 254SMO (2507 może powodować kruchość fazy ferrytowej w niskich temperaturach).
Temperatury robocze od -50 stopni do 300 stopni → Obydwa materiały są realnymi opcjami; konkretny wybór zależy od środowiska korozyjnego, wymagań ciśnieniowych, procesów produkcyjnych i względów kosztowych.

Parametr 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
Maksymalna ciągła temperatura pracy 400 stopni (752 stopni F) 300 stopni (572 stopnie F)
Zalecana maksymalna temperatura pracy 300 stopni (572 stopnie F) 250 stopni (482 stopnie F)
Minimalna temperatura pracy -196 stopni (-320 stopni F) -50 stopni (-58 stopni F)
Mechanizm degradacji w wysokiej temperaturze Przyspieszenie utleniania bez przemiany fazowej faza σ + faza χ wytrącanie (300–800 stopni)
Kruchość 475 stopni Nie dotyczy Dotyczy (wyczerpanie Cr w fazie ferrytu)
Kruchość 885 stopni Nie dotyczy Dotyczy (długotrwała ekspozycja w temperaturze 600–1000 stopni F)

 

254SMO kontra Super Duplex 2507: Spawanie i produkcja

Zarówno 254SMO, jak i 2507 to wysokowydajne stopy odporne na korozję, ale mają różne priorytety inżynieryjne. 254SMO skupia się na maksymalnej odporności na korozję, wydajności kriogenicznej i elastyczności produkcyjnej, podczas gdy 2507 koncentruje się na wyższej wytrzymałości mechanicznej, wydajności ciśnieniowej i odporności na pękanie korozyjne naprężeniowe chlorkowe w środowiskach o umiarkowanej temperaturze.

Parametr 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
Zalecany wypełniacz spawalniczy ERNiCrMo-3 / E31254 ER2594 / E2594 (dupleksowy wypełniacz pasujący)
Rozgrzewanie (<6 mm thickness) Nie jest wymagane Nie jest wymagane
Preheating (>grubość 25 mm) 100 – 150 stopni 50 – 100 stopni (niższe wymagania)
Limit temperatury międzyściegowej Mniejsza lub równa 150 stopni Mniejsza lub równa 100 stopni ⚠️ Bardziej restrykcyjna
Obróbka po spawaniu Zalecane trawienie i pasywacja Wymagane trawienie i pasywacja
Obróbka Tendencja do utwardzania się; wymaga ostrych narzędzi i odpowiednich parametrów Wyższa twardość utrudnia obróbkę

 

254SMO kontra Super Duplex 2507: Jak wybrać?

• Wybierz Super Duplex 2507, jeśli:
• Twój projekt uwzględnia wysokie ciśnienie (np. wały pomp wysokociśnieniowych, wtryski głębinowe lub podmorskie, statki poddawane dużym naprężeniom).
• Chcesz zmniejszyć grubość i wagę ścianki, ponieważ podwojona granica plastyczności pozwala na zastosowanie lżejszych profili.
• Twój zakład ma rygorystyczne, kwalifikowane procedury spawania dupleksowego i kontrolę dopływu ciepła.
• Wybierz 254SMO, jeśli:
• Budujesz cienkościenne rurki wymiennika ciepła, które muszą być mocno rozszerzone, zgięte lub o skomplikowanym kształcie.
• Zastosowanie wymaga wytrzymałości w niskich temperaturach (do –100 stopni) lub dużej odporności na kwaśne, bogate w chlorki strumienie procesowe.
• Preferujesz strukturę w pełni austenityczną, łatwiejszą w produkcji i mniejszym ryzykiem kruchości fazowej podczas spawania.

Jeśli możesz udostępnij:
• Specyficzne zastosowanie (rury, pompa, zbiornik, przewody itp.)
• Temperatura i ciśnienie robocze
• Czy na miejscu dostępne są specjalistyczne procedury spawalnicze
Mogę pomóc Ci określić dokładny gatunek i dopasować go do Twoich wymagań projektowych.

Skontaktuj się teraz

254SMO kontra Super Duplex 2507: koszt

Różnica w cenie między stalą 254SMO (UNS S31254) a stalą super duplex 2507 (UNS S32750) wynika przede wszystkim ze składu stopu, kosztów surowców i złożoności produkcji. 254SMO generalnie charakteryzuje się wyższą ceną – zwykle o 15–30% więcej niż stal 2507 – ze względu na wyższą zawartość niklu (17,5–18,5%) i molibdenu (6%–6,5%) zawartości. Chociaż stal super duplex 2507 ma niższą zawartość niklu (6%–8%), oferuje doskonałą wytrzymałość (granica plastyczności większa lub równa 550 MPa), umożliwiając stosowanie cieńszych ścianek, co zmniejsza zużycie materiału i ogólne koszty projektu.

 

Producent 254SMO / Super Duplex 2507

GNEE Steel dostarcza zarówno 254 SMO (UNS S31254), jak i Super Duplex 2507 (UNS S32750) w pełnej gamie form produktów, poparte raportami z testów materiałowych, kontrolą strony trzeciej i pomocą w zakresie doboru technicznego. Obsługujemy klientów z całego świata z branży odsalania, morskiej ropy i gazu, przetwórstwa chemicznego, wytwarzania energii, przemysłu celulozowo-papierniczego oraz branży morskiej.

 

Kategoria 254SMO (S31254) 2507 (S32750)
Formularze produktów Rury bez szwu, rury ze szwem, rury do wymienników ciepła, płyty, pręty, kołnierze, kształtki rurowe Rury bez szwu, rury ze szwem, płyty, pręty, kołnierze, kształtki rurowe, odkuwki
Obowiązujące standardy ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 ASTM A790 / A791 / A928; EN 10216-5; ASME SA790
Certyfikacja materiału EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (pozytywna identyfikacja materiału) EN 10204 3.1 / 3.2 + PMI (pozytywna identyfikacja materiału) + badanie zawartości ferrytu
Dostępność towaru Regularny magazyn: rury bez szwu 1/2" – 8", płyty o grubości 3–20 mm Regularny magazyn: rury bez szwu 1/2" – 12", płyty o grubości 3–30 mm
Czas dostawy Magazyn: 7–15 dni; Produkcja na zamówienie: 30–45 dni Magazyn: 7–15 dni; Produkcja na zamówienie: 20–40 dni
Dostosowane przetwarzanie Cięcie, ukosowanie, gięcie rur, trawienie i pasywacja, polerowanie wewnętrzne Cięcie, ukosowanie, gięcie rur, trawienie i pasywacja

 

ASTM A312 UNS S31254 Seamless Stainless Steel Pipe
ASTM A312 UNS S31254 Bezszwowa rura ze stali nierdzewnej
ASTM A312 UNS S31254 SS BA Pipe
Rura ASTM A312 UNS S31254 SS BA
A240 S31254 No. 1 Stainless Steel Plate
A240 S31254 Nr. 1 Płyta ze stali nierdzewnej
ASTM A790 UNS S32750 SMLS Pipe
Rura ASTM A790 UNS S32750 SMLS
ASTM A928 UNS S32750 Welded Pipe
Rura spawana ASTM A928 UNS S32750
ASTM A240 UNS S32750 Plate
Płyta ASTM A240 UNS S32750

Jak uzyskać wycenę?

Prosimy o podanie następujących informacji orazGNEE odpowie w ciągu 24 godzinz wyceną techniczno-handlową:

Wymagane informacje Przykład
Klasa materiału 254SMO / 2507 /
Formularz produktu Rury bez szwu / rury spawane / płyty / łączniki rurowe
Wymiary Φ114,3 × 6,02 mm / Płyta 12 × 1500 × 6000 mm
Obowiązująca norma ASTM A312 TP31254 / ASTM A790 S32750
Ilość 50 Tons
Temperatura projektowa 80 stopni/250 stopni/350 stopni
Warunki świadczenia usług Woda morska + 0.5% Cl⁻ + prędkość przepływu 2 m/s
Port docelowy Jebel Ali, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Aby uzyskać dokładne zalecenia dotyczące materiałów i wycenę, należy podać temperaturę roboczą, stężenie chlorków, wymagania dotyczące ciśnienia i środowisko pracy. GNEE może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego gatunku pomiędzy 254SMO a Super Duplex 2507 w oparciu o odporność na korozję, właściwości mechaniczne i wymagania projektu.

Uzyskaj wycenę teraz

 

Wyślij zapytanie

Może ci się spodobać również