Strona główna - Wiedza - Szczegóły

Stal nierdzewna 440A vs. 440B vs. 440C: twardość

Jeśli pozyskujesz stal nierdzewną na noże, narzędzia tnące, komponenty precyzyjne, części zaworów lub łożyska, wybór odpowiedniej twardości ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wydajności i trwałości produktu. AISI 440A, 440B i 440C to martenzytyczne stale nierdzewne o wysokiej zawartości węgla, które można utwardzać poprzez obróbkę cieplną. Chociaż wszystkie trzy gatunki zawierają około 16–18% chromu, ich różna zawartość węgla wpływa na twardość, odporność na zużycie, wytrzymałość i odporność na korozję, jaką może osiągnąć materiał.

 

 AISI 440A Round Bar

Jaka jest twardość AISI 440A?

AISI 440A to martenzytyczna stal nierdzewna zawierająca 0,60–0,75% węgla. Przy standardowej obróbce cieplnej w próżni jego typowa twardość po hartowaniu waha się od HRC 55 do 58. Charakteryzuje się niższym naprężeniem hartowniczym i mniejszym ryzykiem odkształcenia w porównaniu do 440B i 440C. Zachowuje przyzwoitą odporność na korozję, idealnie nadaje się do ogólnych sztućców i części lekko zużywających się, które nie wymagają ekstremalnej twardości.

Jaka jest twardość AISI 440B?

AISI 440B zawiera 0,75–0,95% węgla, więcej niż 440A. Po odpowiednim hartowaniu i odpuszczaniu próżniowym zwykle osiąga HRC 57–60. Wyższa zawartość węgla zwiększa odporność na zużycie, ale zwiększa ryzyko odkształcenia podczas obróbki cieplnej. Jest to zrównoważona opcja dla noży i komponentów mechanicznych średniej klasy, oferująca niewielką odporność na korozję na rzecz wyższej twardości niż 440A.

AISI 440B Round Bar
AISI 440C Round Bar

Jaka jest twardość AISI 440C?

AISI 440C zawiera 0,95–1,20% węgla, najwięcej spośród trzech. Precyzyjna obróbka cieplna próżniowa zapewnia HRC 59–62 i może osiągnąć HRC 63 przy ścisłej kontroli odpuszczania. Zapewnia wyjątkową odporność na zużycie najwyższej jakości noży i łożysk. Główną wadą jest duża tendencja do odkształcania się po hartowaniu, wymagająca spłaszczenia i dwustronnego polerowania w celu uzyskania finalnie wykończonych półfabrykatów noży.

 

Stal nierdzewna 440A,. 440B,. 440C: gatunki równoważne

Równoważne stopnie • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A
• 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B
• 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C

 

Stal nierdzewna 440A vs. 440B vs. 440C: Twardość

Poniższa tabela podsumowuje powszechnie publikowane wartości twardości dla trzech gatunków. Użyj go jako wstępnego przewodnika po wyborze; potwierdzić limity akceptacji w stosunku do zamawianej formy produktu, standardu, warunków dostawy i specyfikacji zakupu.

Nieruchomość Stal nierdzewna 440A Stal nierdzewna 440B Stal nierdzewna 440C
Oznaczenie UNS S44002 S44003 S44004
Zawartość węgla (% wag.) 0.60–0.75 0.75–0.95 0.95–1.20
Zawartość chromu (% wag.) 16–18 16–18 16–18
Typowe odniesienie do twardości po wyżarzaniu Do około 255 HBW* Do około 255 HBW* Do około 269 HBW*
Przybliżona maksymalna twardość po odpowiedniej obróbce cieplnej 56 HRC 58 HRC 60 HRC
Względna odporność na zużycie Dobry Wyższy Najwyższy z trzech w typowych warunkach hartowania
Typowe zastosowania Ostrza noży, narzędzia tnące, instrumenty chirurgiczne Narzędzia skrawające, elementy odporne na zużycie Łożyska precyzyjne, części zaworów, narzędzia skrawające o wysokim zużyciu

 

440A Vs. 440B Vs. 440C Stainless Steel:Hardness 

 

Dlaczego 440C ma wyższą twardość niż 440A i 440B?

Główną różnicą jest zawartość węgla. Te trzy gatunki mają zasadniczo podobny zakres zawartości chromu, ale zawartość węgla w nich wzrasta stopniowo od 440A do 440C.

Stopień Zakres węgla Wpływ na hartowanie
440A 0.60–0.75% Obsługuje wysoką twardość, zachowując ogólnie lepszą równowagę wytrzymałości i odporności na korozję
440B 0.75–0.95% Zapewnia większą osiągalną twardość niż 440A w porównywalnych, odpowiednich warunkach przetwarzania
440C 0.95–1.20% Zapewnia najwyższą osiągalną twardość i odporność na zużycie spośród trzech gatunków

 

440A vs. 440B vs. 440C Stainless Steel: Carbon Content

Stal nierdzewna 440A vs. 440B vs. 440C: obróbka cieplna

Proces obróbki cieplnej Stal nierdzewna 440A/440B Stal nierdzewna 440C
Pełne wyżarzanie 800–900 stopni (1472–1652 stopni F), schłodzenie w piecu do około 600 stopni (1112 stopni F), następnie schłodzenie powietrzem 800–850 stopni (1472–1562 stopni F), a następnie kontrolowane chłodzenie pieca i chłodzenie powietrzem zgodnie z procedurą obróbki cieplnej
Hartowanie (austenityzowanie) 1010–1050 stopni (1850–1922 stopni F), a następnie hartowanie w oleju lub chłodzenie powietrzem, w zależności od wielkości przekroju i kwalifikowanej procedury 1010–1065 stopni (1850–1949 stopni F); W przypadku grubszych przekrojów może być wymagane hartowanie w oleju, w zależności od wymiarów i kwalifikowanej procedury
Ruszenie 150–370 stopni (302–698 stopni F) 150–370 stopni (302–698 stopni F); unikać zakresu 425–565 stopni (797–1049 stopni F), w którym może wystąpić zmniejszona odporność na korozję i wytrzymałość, w zależności od konkretnego cyklu obróbki cieplnej
Orientacyjna twardość po odpuszczaniu Przy 150 stopniach: około 58 HRC; przy 370 stopniach: około 48 HRC Przy 150 stopniach: około 60 HRC; w 370 stopniach: około 50 HRC

Ważny:Powyższe wartości temperatur i twardości są orientacyjnymi odniesieniami do przetwarzania, a nie uniwersalnymi granicami akceptacji. Rzeczywiste wyniki zależą od dokładnego gatunku, składu chemicznego, grubości przekroju, metody hartowania, czasu odpuszczania i odpowiedniej specyfikacji materiału. Kupujący powinni wymagać od dostawcy lub podmiotu zajmującego się obróbką cieplną potwierdzenia kwalifikowanej procedury i osiągalnego zakresu twardości przed złożeniem zamówienia.

 

Stal nierdzewna 440A czy. 440B czy. 440C: jak wybrać?

Aplikacja Zalecana klasa Wymagania dotyczące twardości klucza
Łożyska precyzyjne (ABEC-5 i nowsze) 440C 60–62 HRC
Narzędzia chirurgiczne/ostrza chirurgiczne 440C 58–60 HRC
Elementy wewnętrzne zaworów (aplikacje API 6A) 440B 55–58 HRC
Noże spożywcze / noże kuchenne 440A lub 440B 54–58 HRC
Elementy złączne dla przemysłu morskiego/chemicznego 440A Stan wyżarzony lub mniejszy lub równy 56 HRC, jak określono
Wirniki pomp / walce walcowni 440B 56–58 HRC
Zastosowania wymagające dużej udarności (młotki, dłuta) 440A 50–54 HRC, pod warunkiem walidacji obróbki cieplnej

Uwaga inżynierska:Zalecenia te stanowią wstępne wytyczne dotyczące wyboru, a nie uniwersalne ograniczenia projektowe. Rzeczywiste wymagania dotyczące twardości zależą od geometrii elementu, obciążenia, obróbki cieplnej i obowiązującego produktu lub specyfikacji branżowej. Klasyfikacja ABEC określa dokładność wymiarową i pracę łożyska, a nie uniwersalne wymaganie dotyczące twardości 60–62 HRC. W przypadku elementów zaworów zgodnych z API 6A oraz elementów złącznych stosowanych w przemyśle morskim lub chemicznym przed określeniem gatunku należy sprawdzić obowiązujące wymagania dotyczące materiału, twardości, odporności na kwasy i korozji.

Skontaktuj się teraz

 

Na sprzedaż pręt ze stali nierdzewnej 440A 440B 440C

GNEE dostarcza pręty ze stali nierdzewnej 440A, 440B i 440C, które są szeroko stosowane w produkcji noży, łożysk precyzyjnych, narzędzi skrawających, elementów zaworów i części przemysłowych odpornych na zużycie. Możemy dostosować specyfikacje do wymagań Twojego projektu, w tym średnicę pręta, długość, wykończenie powierzchni, warunki wyżarzania lub obróbki cieplnej oraz pożądany poziom twardości.

 

Dane techniczne i warunki dostawy

Parametr Szczegóły specyfikacji
Obowiązujące standardy ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440
Stan dostawy • Wyżarzone (miękkie): HBW mniejsze lub równe 269 (standardowe warunki handlowe obróbki)
• Hartowane i odpuszczane (Q+T): Twardość niestandardowa na żądanie
Wykończenie powierzchni • Czarny (walcowany na gorąco/kuty)
• Obrane / Zgrubnie toczone
• Szlif bezkłowy (polerowany)
• Ciągnione na zimno (jasne)
Tolerancja wymiarowa • Walcowane na gorąco/kute: ASTM A484, DIN 7527
• Wykańczane na zimno/szlifowane: ISO h8, h9, h11 lub niestandardowe
Testowanie jakości Certyfikat testu młyna (EN 10204 3.1), test ultradźwiękowy (SEP 1921 / ASTM A388), test PMI

 

Dostępne formy produktów i zakres rozmiarów

Formularz produktu Proces produkcyjny Zakres rozmiarów (metryczny) Zakres rozmiarów (imperialny) Długość
Okrągły pasek Walcowane na gorąco / kute Średnica. 10 mm – 450 mm Średnica. 0.39” – 17,7” 3000 – 6000 mm / niestandardowe
Okrągły pasek (jasny) Ciągnione na zimno / obrane / mielone Średnica. 2 mm – 100 mm Średnica. 0.08” – 3,94” 2000 – 4000 mm / Stałe
Płaski pręt / pręt płytowy Walcowane na gorąco / rozcinane / kute Grubość: 5 – 120 mm
Szerokość: 20 – 600 mm
Grubość: 0,2" – 4,7"
Szerokość: 0,8" – 23,6"
2000 – 6000 mm / niestandardowe
Kwadratowy pasek Walcowane na gorąco / ciągnione na zimno / kute 10 × 10 mm – 200 × 200 mm 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" 3000 – 6000 mm
Sześciokątny pasek Ciągnione na zimno Sześciokątny 6 mm – 65 mm Sześciokątny 0,23" – 2,56" 3000 – 4000 mm
440C Stainless Steel Round Bar
Okrągły pręt ze stali nierdzewnej 440C
440C Stainless Steel Hexagonal Bar
Sześciokątny pręt ze stali nierdzewnej 440C
440C Stainless Steel Flat Bar
Płaski pręt ze stali nierdzewnej 440C
440C Stainless Steel Square Bar
Pręt kwadratowy ze stali nierdzewnej 440C

Skontaktuj się z GNEE, podając swoje wymagania - określając gatunek stali, średnicę, ilość i zakres twardości - a my przedstawimy Ci indywidualną wycenę.

Poproś o wycenę teraz

 

Często zadawane pytania

P: 440A kontra. 440B kontra. 440C: Który ma najlepszą odporność na korozję?
Odp.: 440A ma najlepszą odporność na korozję, następnie 440B, przy czym 440C jest najsłabszą. 440C ma najwyższą zawartość węgla; znaczna ilość chromu jest zużywana do wytworzenia węglików, pozostawiając mniej „wolnego” chromu dostępnego w osnowie, aby zapewnić odporność na korozję. I odwrotnie, 440A ma najniższą zawartość węgla, co pozwala na pozostawienie większej ilości wolnego chromu w osnowie i skutkuje bardziej nienaruszoną warstwą pasywacyjną, która zapewnia doskonałą odporność na rdzę.

 

P: 440A kontra. 440B kontra. 440C: Jak wypadają w porównaniu pod względem wytrzymałości?
Odp.: 440A > 440B > 440C.
440A ma najwyższą wytrzymałość; jest mniej podatny na pękanie lub odpryskiwanie krawędzi. Pod wpływem uderzenia bardziej prawdopodobne jest niewielkie walcowanie krawędzi (odkształcenie), niż pękanie.
Ze względu na powstawanie dużej ilości grubych węglików chromu, temperatura 440C jest najbardziej krucha. W warunkach dużych udarów, np. przy dużym obciążeniu lub intensywnym obciążeniu udarowym, jego krawędź jest stosunkowo podatna na mikroodpryski.

 

P: Czy stale nierdzewne serii 440 są magnetyczne?
Odp.: Tak, 440A, 440B i 440C są silnie magnetyczne w każdych warunkach.
Należą do rodziny martenzytycznych stali nierdzewnych (w przeciwieństwie do austenitycznych stali nierdzewnych, takich jak 304 lub 316, które są niemagnetyczne). Niezależnie od tego, czy są w stanie wyżarzonym (osnowa ferrytyczna), czy hartowanym (struktura martenzytyczna), są to materiały ferromagnetyczne.

 

P: Dlaczego podczas obróbki cieplnej w temperaturze 440°C często zaleca się „obróbkę kriogeniczną”?
Odp.: Ze względu na wysoką zawartość węgla i stopów, 440C często zachowuje znaczną ilość nieprzekształconego austenitu po hartowaniu. Ten austenit szczątkowy może prowadzić do niższej niż oczekiwana twardości i może z czasem powodować niestabilność wymiarową (wypaczenie lub deformację). Dzięki obróbce kriogenicznej w temperaturach od -70 do -196 stopni austenit szczątkowy można w największym możliwym stopniu przekształcić w martenzyt, osiągając w ten sposób maksymalną twardość i stabilność wymiarową.

Wyślij zapytanie

Może ci się spodobać również