Co to jest austenityczna stal nierdzewna 317LMN o wysokiej zawartości molibdenu?
Zostaw wiadomość
Jeśli szukasz stali nierdzewnej o doskonałej odporności na korozję wżerową wywołaną chlorkami, korozją szczelinową i kwaśnym środowiskiem procesowym, 317LMN – austenityczna stal nierdzewna o wysokiej zawartości molibdenu – może być idealnym wyborem dla Twojego projektu. Zawierający około 4–5% molibdenu i zoptymalizowany dodatek azotu, 317LMN został specjalnie zaprojektowany do wymagających zastosowań w przetwórstwie chemicznym, odsiarczaniu gazów spalinowych (FGD), produkcji celulozy i papieru oraz różnych innych sektorach przemysłu.
Co to jest stal nierdzewna 317LMN?
317LMN to niskowęglowa, austenityczna stal nierdzewna ze stopem azotu, zawierająca chrom, nikiel i stosunkowo wysoką zawartość molibdenu. W porównaniu z konwencjonalnymi stalami 304L i 316L, wyższa zawartość molibdenu ogólnie poprawia odporność na miejscową korozję w środowiskach zawierających chlorki i w niektórych kwaśnych strumieniach procesowych. Azot zwiększa wytrzymałość i pomaga poprawić odporność na korozję wżerową.
Litera „L” oznacza gatunek o niskiej zawartości węgla, co pomaga zmniejszyć ryzyko uczulenia i korozji międzykrystalicznej związanej ze spawaniem i innymi procesami termicznymi. „M” oznacza zwiększoną zawartość molibdenu, natomiast „N” oznacza dodawanie azotu.
Jakie są główne różnice pomiędzy 317L i 317LMN?
317L i 317LMN to niskowęglowe austenityczne stale nierdzewne. 317L zawiera 3,0–4,0% Mo, podczas gdy 317LMN dodaje azot w ilości 0,10–0,22% i utrzymuje 4,0–5,0% molibdenu. Wyższe Mo i N podnoszą wartość PREN, poprawiając odporność na wżery i wytrzymałość na rozciąganie. Działa lepiej w trudnych środowiskach chlorkowych i kwaśnych, chociaż kosztuje więcej niż standardowy 317L.
Specyfikacje stali nierdzewnej 317LMN
|
Przedmiot |
Specyfikacja |
|---|---|
|
Klasa stali nierdzewnej |
317LMN |
|
Numer UNS |
S31726 |
|
Rodzaj materiału |
Austenityczna stal nierdzewna o wysokiej zawartości molibdenu |
|
PL Odpowiednik |
1.4439 / X2CrNiMoN17-13-5 (powszechnie przywoływany odpowiednik) |
|
Norma produktu |
ASTM A240 / ASME SA-240 dla płyt, arkuszy i taśm |
|
Mikrostruktura |
Austenityczny |
|
Stan dostawy |
Wyżarzane w roztworze, w zależności od specyfikacji produktu |
Skład chemiczny stali nierdzewnej 317LMN
Skład chemiczny,% wag. — odniesienie UNS S31726 / ASTM A240
|
Element |
Minimalna (%) |
Maksimum (%) |
|---|---|---|
|
Węgiel (C) |
- |
0.030 |
|
Chrom (Cr) |
17.00 |
20.00 |
|
Nikiel (Ni) |
13.50 |
17.50 |
|
Molibden (Mo) |
4.00 |
5.00 |
|
Azot (N) |
0.10 |
0.20 |
|
Mangan (Mn) |
- |
2.00 |
|
Krzem (Si) |
- |
0.75 |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
|
Siarka (S) |
- |
0.030 |
|
Żelazo (Fe) |
Balansować |
Balansować |
Właściwości mechaniczne stali nierdzewnej 317LMN
Minimalne wymagania referencyjne dla płyt, arkuszy i taśm zgodnie z ASTM A240
|
Nieruchomość |
Wymóg |
|---|---|
|
Wytrzymałość na rozciąganie |
Większe lub równe 550 MPa |
|
Granica plastyczności 0,2%. |
Większe lub równe 240 MPa |
|
Wydłużenie |
Większy lub równy 40% |
|
Twardość Rockwella |
Mniejsze lub równe 96 HRB |
|
Twardość Brinella |
Mniejszy lub równy 223 HBW, jeśli określono w danych odniesienia |
Właściwości fizyczne stali nierdzewnej 317LMN
|
Nieruchomość |
Typowa wartość |
|---|---|
|
Gęstość |
8,00 g/cm3 |
|
Moduł sprężystości |
Około 195 GPa |
|
Przewodność cieplna |
Około 14,6 W/(m·K) |
|
Średni współczynnik rozszerzalności cieplnej |
Około 16,5 × 10⁻⁶ /K |
|
Oporność elektryczna |
Około 0,79 μΩ·m |
Odporność na korozję stali nierdzewnej 317LMN
317LMN to austenityczna stal nierdzewna o niskiej zawartości węgla i wysokiej zawartości molibdenu, zawierająca 4,0–5,0% Mo i 0,10–0,22% N. Jej podwyższona wartość PREN znacznie zwiększa odporność na korozję wżerową i szczelinową w środowisku chlorku, kwasu siarkowego i fosforowego. Przewyższa 317L i 316L, nadając się do trudnych środowisk chemicznych, celulozowych i morskich.
Wytrzymałość stali nierdzewnej 317LMN
317LMN zyskuje zwiększoną wytrzymałość dzięki wzmocnieniu stałym roztworem azotu. W stanie wyżarzonym w stanie wyżarzonym jego minimalne Rp0,2 osiąga 240 MPa, a Rm jest większe lub równe 550 MPa, wyższe niż standardowe 317L. Azot zachowuje również ciągliwość, w przeciwieństwie do hartowania na zimno. Utrzymuje stabilne właściwości mechaniczne w umiarkowanych temperaturach w urządzeniach odpornych na korozję przenoszących ciśnienie.
Spawalność stali nierdzewnej 317LMN
317LMN charakteryzuje się dobrą spawalnością jako gatunek austenityczny o niskiej zawartości węgla. Jego niska zawartość węgla (mniejsza lub równa 0,03%) ogranicza międzykrystaliczne wytrącanie węglików. Zastosowanie mają GTAW, GMAW i SMAW; wymagane są odpowiednie spoiwa o wysokiej zawartości Mo i zawierające azot. Zaleca się niskie wprowadzanie ciepła, aby uniknąć segregacji azotków, a obróbka roztworem po spawaniu nie jest obowiązkowa w przypadku większości zastosowań.
Czy stal nierdzewna 317LMN jest magnetyczna?
317LMN jest w pełni austenityczną stalą nierdzewną i zwykle niemagnetyczną w stanie wyżarzonym. Po ciężkiej obróbce na zimno może pojawić się niewielki słaby magnetyzm, ze względu na ograniczoną przemianę martenzytu. Nie jest ferromagnetyczny jak gatunki stali nierdzewnej ferrytycznej lub martenzytycznej, co odróżnia ją od serii 410, 420 i 431.
Zastosowania ze stali nierdzewnej 317LMN
Ze względu na wyjątkową wydajność w wysoce korozyjnych środowiskach chemicznych, 317LMN jest często stosowany w następujących obszarach:
• Przetwarzanie chemiczne i petrochemiczne: obróbka żrących kwasów i różnych mieszanych mediów chemicznych.
• Odsiarczanie gazów spalinowych (FGD): systemy kontroli zanieczyszczeń i skruberów.
• Przemysł celulozowo-papierniczy: Urządzenia do bielenia i przetwarzanie masy celulozowej.
• Sprzęt farmaceutyczny i tekstylny: Procesy produkcyjne wymagające wysokiej czystości lub z udziałem silnych środków chemicznych.
Producent stali nierdzewnej 317LMN
GNEE może dostarczyć stal nierdzewną 317LMN (UNS S31726) w różnych postaciach, w tym w płytach, arkuszach, zwojach i taśmach. Dostępność innych form wyrobów podlega potwierdzeniu w oparciu o możliwości produkcyjne walcowni i specyficzne wymagania.



Jeśli chodzi o dostawę, produkty aktualnie znajdujące się w magazynie mogą zostać wysłane w ciągu około 7 dni. Zamówienia produkowane na zamówienie zazwyczaj wymagają 30–50 dni, a dokładny czas realizacji zależy od stanu zapasów, wymiarów produktu, harmonogramów produkcji w walcowni i wymagań inspekcji. Podane ramy czasowe mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią wiążącego zobowiązania firmy GNEE do dostawy.
Przed potwierdzeniem zamówienia firma GNEE może wyjaśnić dostępne specyfikacje, wykończenia powierzchni, opcje opakowań eksportowych, certyfikaty testów materiałowych (MTC), identyfikowalność liczby wytopów i ustalenia dotyczące kontroli stron trzecich. Aby otrzymać dokładną wycenę i czas realizacji, prosimy o podanie szczegółów dotyczących wymaganej formy produktu, grubości lub wymiarów, ilości, obowiązujących norm, wymagań certyfikacyjnych oraz portu docelowego.








